... tel. 667 624 500 ... tel. 508 902 901 ... tel. 881 200 999 fmf@fmf.pl

Kamery termowizyjne są coraz częściej stosowane do oceny strat energii i znalezienia miejsc, w których te straty są największe. Są to też bardzo użyteczne narzędzia przy wykonywaniu audytów energetycznych. Do pomiarów dokonywanych w audytingu energetycznym stosuje się kamery o lepszych parametrach niż w elektro-energetyce. Podstawowym zadaniem kamer jest badanie jakości izolacji cieplnej budynków, lokalizowanie mostków termicznych i badanie stanu izolacji instalacji grzewczych. 

Co jest ważne przy wyborze kamery dla potrzeb opracowania audytu energetycznego? Istotna jest rozdzielczość detektora – im jest ona wyższa, tym większa gwarancja lokalizacji wad nawet z dużej odległości. W praktyce liczy się bowiem dokładność termogramów oraz skuteczne wykrywanie i lokalizowanie wad. Kolejne ważne parametry to czułość termiczna, a także dokładność i zakres temperatur pomiaru. 

Detektor

Im wyższa rozdzielczość detektora, tym lepszy, ostrzejszy obraz. Dostępne są kamery termowizyjne o rozdzielczości od 60×60 do 640×480 pikseli. Rozdzielczość 160×120 jest już całkiem przyzwoita i daje dobre efekty. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu, jaką rozdzielczość ma detektor, a jaką wyświetlacz, gdyż to rozdzielczość detektora decyduje o jakości obrazu.

Wysoka rozdzielczość wyświetlacza przy niskiej detektora nie spowoduje zwiększenia jakości obrazu. Jeśli będziemy musieli wybierać pomiędzy różnymi funkcjami kamery, lepiej zapłacić więcej za lepszy detektor.

Czułość termiczna

Kolejny ważny parametr dla kamer stosowanych w budownictwie to ich czułość termiczna – standardem jest <0,1°C (100 mK), ale są też urządzenia o czułości 0,03°C. Wysoka czułość umożliwia skuteczną identyfikację takich zjawisk, jak mostki termiczne, zawilgocenia, nieszczelności izolacji itp.

Zakres temperatur

Badania budynków prowadzi się w niskich temperaturach, tak aby różnica pomiędzy otoczeniem a temperaturą wewnątrz budynku wynosiła co najmniej 15°C. W praktyce nie wykonuje się pomiarów przy temperaturach zewnętrznych niższych niż –10°C i dolna temperatura pomiarów na poziomie –20°C w zupełności wystarczy. Górna granica to od 120 do nawet 650°C.
W przypadku kamer stosowanych w budownictwie rzadko zdarza się konieczność przebadania instalacji o temperaturze przekraczającej 120°C, natomiast do pomiarów pracy instalacji przemysłowych górny parametr to minimum 250°C.

Przy wyborze kamery warto zwrócić również uwagę na:

– Sposób zasilania (bateria)
– Ergonomiczność (ciężar, uchwyt)
– Potencjalnie wbudowany aparat fotograficzny z lampą błyskową
– Wbudowany wskaźnik laserowy
– Oprogramowanie i rodzaj generowanych raportów